Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Kolczyki ze sztyftem lub biglem

Oferujemy kolczyki proste, zwane sztyftami, które w wielu modelach przybierają zarówno formę minimalistyczną, jak i bardziej ozdobną. Ich nazwa bierze się od sposobu zapięcia kolczyka na uchu - ozdoba składa się z dwóch części: kolczyka z przymocowanym do jego tylnej części srebrnym lub złotym bolcem oraz zatyczki, często zwanej motylkiem, nakładanej na sztyft kolczyka w celu jego przymocowania do ucha. Posiadamy również kolczyki z zapięciami w postaci tzw. bigla angielskiego. W tym przypadku kolczyk przekładany jest przez dziurkę w uchu, a z drugiej strony zabezpieczany przed wypadnięciem przy pomocy zatrzasku.

 

Kolczyki

Kolczyki - historia w pigułce

W starożytnym Egipcie kolczyki najpierw były biżuterią faraonów. Ten rodzaj ozdoby upowszechnił się później do tego stopnia, że ozdoby te nosiły nawet … koty. W okresie średniowiecza moda na wysokie kołnierze i wielkie upięcia włosów sprawiła, że kolczyki całkowicie zniknęły. Ich powrót nastąpił w czasach renesansu, kiedy biżuterię zaczęli nosić mężczyźni. W czasach Oświecenia przypominały żyrandole - były ciężkie i posiadały moc kamieni. Z czasem noszenie kolczyków wyszło z mody i czekało na swój powrót do lat 60. XX wieku.

Powrót mody na kolczyki

W upowszechnieniu mody na kolczyki przyszła z pomocą Elżbieta II. Miała ona przebite uszy od 1947 roku i najczęściej nosiła w nich kolczyki w postaci wkrętów z diamentami. Od 1960 r. stosują je niemal wszystkie kobiety i wielu mężczyzn na całym świecie. Wielkość kolczyków, rodzaj i styl zmieniają się w zależności od mody na fryzurę i strój, ale ich popularność nie maleje. W naszym sklepie proponujemy kolczyki z bursztynem lub kamieniami półszlachetnymi w oprawie z wysokiej próby srebra.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl